Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Diverse / Skrivset 8516274



*

nr 851 6274


Skrivset

3 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver


Utrop:

400 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 oktober 2013
kl 19:12:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/10 17:31:00 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter skrivset
  • 8020 Bestick
    55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:40
  • 7020 Blomkonsoler
    9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:23
  • 8156 Brasskärm
    rokokostil, guld, tyg/glas. Höjd: 113 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:16
  • 8140 Eldset
    smide, nutida. Höjd: 70 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:51
  • 7210 Hängen
    3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 8026 Jarniniere
    Jugend, metall, glasinsats, med hänkel, Dua 2 1, h..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:31




Ladda ner broschyr